Pierwszą oznaką przystosowania mięśnia do ćwiczeń siłowych są zmainy adaptacyjne w układzie nerwowym. Liczne badania wykazały, że wczesny wzrost siły wywołany treningiem oporowym spowodowany jest głównie modyfikacjami w działaniu systemu nerwowego. Moritani i DeVires podczas badań zauważyli, że "czynniki nerwowe" są odpowiedzialne za wyraźną poprawę podczas pierwszych 4-8 tyg. Stosowania programu treningu oporowego. Staron i wsp. wykazali, że już po 6 tyg. Treningu można wykryć hipertrofię włókien mięśniowych. Co więcej, Staron i wsp. Udowodnili, że poprzez intensywny trening oporowy przekształcenie włókien mięśniowych typu IIB we włókna typu IIA trwało 2 tyg. u kobiet i 4 tyg. u mężczyzn.
Sprzeczne są natomiast poglądy na temat interakcji zmian adaptacyjnych powstających w układzie nerwowym i mięśniach w wyniku treningu siłowego trwającego dłużej niż 2-3 miesiące. Deschenes i wsp. wykazali, że wraz z przedłużającym się treningiem oporowym stopień hipertrofii mięśni pozostaje ograniczony, zaznaczając równocześnie, że znacząca odpowiedź hipertroficzna może pojawić się jedynie w okresie trwającym nie dłużej niż 12 mies. Wtórne zmiany adaptacyjne w obrębie układu nerwowego tłumaczą dalszy wzrost siły wraz z wydłużeniem treningu oporowego. Ta druga faza przystosowań nerwowych mięśnia ma miejsce między 6 i 12 mies. stosowania ćwiczeń. Natomiast Shoepe i wsp. Wykazali znaczną hipertrofię mięsnia jako wynik prowadzenia kilkuletniego treningu oporowego w porównaniu z osobami prowadzącymi siedzący tryb życia.
Zmiany adaptacyjne w układzie nerwowym wywołane treningiem oporowym przyczyniają się do zmniejszenia kokontrakcji antagonistów oraz rozbudowy połączeń nerwowo-mięśniowych, włączając w to wzrost presynaptycznych neurotransmiterów i postsynaptycznych receptorów. Zauważono również większą synchroniczność w aktywności jednostek motorycznych mięśnia po treningu siłowym.
~ Rehabilitacja w sporcie
Robert Donatelli
Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011