Ida Rolf nazywała biodro stawem, który determinuje symetrię, ponieważ u człowieka w pozycji wyprostowanej drobne różnice pomiędzy biodrami często mają wpływ na postawę ciała, zarówno jeśli chodzi o kończyny dolne, jak i tułów. Zbudowanie równowagi dookoła tych dwóch kulistych stawów panewkowych dla terapeuty manualnego jest zatem bardzo ważnym zadaniem, nawet gdy widoczny symptom jest zlokalizowany powyżej lub poniżej stawu biodrowego. Staw biodrowy jest narażony na zużycie, zwłaszcza na powierzchniach chrzęstnych. Liczba zabiegów wszczepienia endoprotez stawu biodrowego zarówno u pacjentów prowadzących siedzący, jak i aktywny tryb życia świadczy o tym, jak trudno jest utrzymać ludzkie biodro w dobrej kondycji. Czemu nasze biodra nie pozostają sprawne tak długo jak reszta naszego ciała?
Naturalnie staw ten posiada wiele stopni swobody- zgięcie, wyprost, odwodzenie, przywodzenia, ruch obwodzenia i rotację, które pozwalają człowiekowi usadowionemu na szczycie tych stawów na różnorodność ruchów. Już nie tak oczywiste jest to, że ten zaokrąglony staw stanowi wyzwanie dla stabilności. W celu wykonania podstawowych ruchów, takich jak siedzenie czy prace manualne lub zamach kijem baseballowym, musimy zapewnić stabilność ciężkiemu tułowiu- powinna ona rozciągać się od stawu biodrowego aż do stopy.
Aby stworzyć różnorodne ruchy oraz zapobiec tym niepożądanym oraz upadkowi (to jest stabilizować), około dwudziestu mięśni – dużych i małych, wiele z nich praktycznie o trójkątnym kształcie- działa po to, by uzyskać lub zapobiec ruchowi w zharmonizowanej symfonii, która zmienia się z każdą chwilą naszego życia.
~ Rozluźnianie powięziowe dla równowagi strukturalnej
James Earls & Thomas Myers
Polish edition by Wydawnictwo WSEiT, Poznań 2012