Artykuły
Stabilizacja - ćwiczenia (28.01.2015)

Błędy można zrobić w pozycji leżenia przodem, tyłem, a nawet w stojącej. Analogicznie te same błędy często popełnniane są w przysiadzie.

Dlatego proponuję zapoznanie się z ziulstrowanymi ćwiczeniami
(zdjęcia zaczerpnięte z wyszukiwarki google.pl)

Plank:

Ćwiczenie znane i często robione. Jeżeli pacjent, nie może utrzymać 5 sekund pozycji skorygowanej to znaczy, że za wcześnie na planka. Powinno zmienić pozycję i oprzeć się na kolanach, zamiast na stopach. Jeżeli jest w stanie utrzymać planka przez 60 sekund. Można dodać uniesienie ręki, aby zmniejszyć płaszczyznę podparcia. Następnie nogi.  

 

Birddog:


Jeżeli w tym ćwiczeniu pacjent nie potrafi utrzymać odpowiedniej pozycji, to zaczynam od pracy samą nogą i ręka ( rozbijamy ćwiczenie na dwie części). Można położyć butelkę z wodą części lędźwiowej. Będzie kontrolowała czy odc. lędźwiowy nie wychyla się zbyt mocno. Jeżeli spada to ćwiczenie jest wykonywane niepoprawnie.

  

Side Bridge (side plank):

 

W tym ćwiczeniu dodatkowo należy uważać, żeby biodra nie poszły do przodu bądź schowały się do tyłu. Mają być w jednej linii z resztą ciała. Jeżeli pacjent nie potrafi utrzymać tej pozycji przez 5 sekund, to przechodzę do łatwiejszej wersji - na kolanach zamiast na stopach.

  

Te ćwiczenia poprawią siłę i wytrzymałość mięśni lokalnych. Nauczą odpowiedniej pozycji i będą służyły jako wstępniak do prawdziwej stabilizacji, do treningu układu nerwowego.

~Marek Pośpiech

 
 Rejestracja
 601 509 170
ul. Energetyków 53
 44-200 Rybnik
Gabinet

Gabinet

Centrum Rehabilitacji STOFIMED w Rybniku
mgr fizjoterapii Marek Pośpiech

ul. Energetyków 53, 44-200 Rybnik

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

poniedziałek: 9:00 - 19:00
wtorek: 9:00 - 19:00
środa: nieczynne
czwartek: 9:00 - 19:00 
piątek: 9:00 - 16:00