Artykuły
Przyspieszenie leczenia urazów (08.04.2015)

RICE jest akronimem z angielskich słów rest, ice, compression i elevation. Jednocześnie jest standardem postępowania w urazach tkanek miękkich. Nie jest formą leczenia, natomiast znacznie skraca czas kontuzji oraz ogranicza krwawienie i opuchliznę.

Rest (odpoczynek) – odpoczynek jest kluczowy w regeneracji tkanek. Bez niego nieustanne obciążone tkanki reagują stanem zapalnym, bólem, a nawet pogorszeniem kontuzją. Odpoczynek powinien być na tyle długi, by kontuzjowany mógł poruszać uszkodzoną kończyną bez bólu (oczywiście nie znaczy to, że może od razu np. biegać) w prawie pełnym zakresie.

Ice (lód) – lód świetnie sobie radzi w ograniczaniu odpowiedzi zapalnej. Najczęściej stosowana metoda wspomagania leczenia lodem polega na stosowaniu dwudziestominutowych okładów i godzinnych przerw. Zalecam korzystać z tego typu pomocy 5-6 razy dziennie po 20 minut. Aby zabezpieczyć ciało przed odmrożeniem należy okład lodowy owinąć bawełniana tkaniną.
Z lodem należy nie przesadzać, ponieważ zbyt częste używanie może zmniejszyć dopływ krwi, co spowoduje wydłużenie czasu gojenia.

Compression (ucisk) – kompresja ma zadanie ograniczyć obrzęk spowodowany odpowiedzią zapalną. Oczywiście opuchlizna jest nieunikniona, natomiast zbyt duża skutkuje znaczną utratą funkcji oraz spowalnieniem przepływ krwi.
Do kompresji używa się elastycznego bandaża. Ucisk powinien być na tyle duży aby uniemożliwić swobodne poruszanie kończyną, jednocześnie na tyle mały aby mięśnie mogły się poruszać i przepływ krwi niezakłócony. Na studiach używało się stwierdzenia „na tyle duży, aby trzymać ptaka, a jednocześnie na tyle mały, aby go nie udusić”. Zbyt mocno zawiązany bandaż powoduje zwykle sinienie kończyny.

Elevation (uniesienie)- Ma za zadanie zmniejszenie opuchlizny poprzez zwiększenie odpływu żylnego z kontuzjowanej kończyny. Jednocześnie przyśpiesza usuwanie metabolitów.

Należy dodać, że jest kilka odmian RICE-a. Jedyna godna uwagi to dodanie ibuprofenu i nawodnienia. HI-RICE – Hydration, Ibuprofen, Rest, Ice, Compression, and Elevation

RICE i jego alternatywy działają poprzez zmniejszenie przepływu krwi oraz zmniejszenie odpowiedzi zapalnej. Niektórzy specjaliści w kilku rodzajach kontuzji (więzadła i ścięgna) zalecają protokół MEAT, czyli movement (ruch), exercise (ćwiczenia), analgesics (znieczulenie), treatment (terapia) zamiast RICE.
Z praktyki zawodowej wyniosłem, że tam gdzie występuje duża opuchlizna RICE jest bardziej przydatny. Po zejściu opuchlizny zazwyczaj znana jest diagnoza
i można przejść do terapii docelowej.

~Marek Pośpiech Rejestracja
 601 509 170
ul. Energetyków 53
 44-200 Rybnik
Gabinet

Gabinet

Centrum Rehabilitacji STOFIMED w Rybniku
mgr fizjoterapii Marek Pośpiech

ul. Energetyków 53, 44-200 Rybnik

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

poniedziałek: 9:00 - 19:00
wtorek: 9:00 - 19:00
środa: nieczynne
czwartek: 9:00 - 19:00 
piątek: 9:00 - 16:00